Vi følger boligmarkedet i og omkring Silkeborg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Silkeborg følger boligmarkedet i og omkring Silkeborg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Papirfabrikken 16, st. 4 solgt for 5.625.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 02. maj. Køberen har betalt 5.625.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 40.179 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.550.000 og boligen er derfor handlet til 58% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 140 kvm. og er opført i 2003. Grunden er på 4.238 kvm.
Boligen er solgt af Nybolig Silkeborg
Himmelbjergvej 61 solgt for 5.250.000 kr.
Boligen overtages af Anders Bahn Christiansen den 29. april. Køberen har betalt 5.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.923 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.100.000 og boligen er derfor handlet til 69% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 195 kvm. og er opført i 2004. Grunden er på 1.217 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Grønne - Silkeborgs mæglere
Lysbrogade 12 solgt for 4.925.000 kr.
Boligen overtages af Marie Skov Lillelund og Christian Skov Lillelund den 25. april. Køberen har betalt 4.925.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.014 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 159% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 214 kvm. og er opført i 1914. Grunden er på 1.209 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Silkeborg
Lillehammervej 18 solgt for 4.550.000 kr.
Boligen overtages af Dorte Dorathea Jaenicke og Alex Gotthardsen den 30. april. Køberen har betalt 4.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.595 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.900.000 og boligen er derfor handlet til 57% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 185 kvm. og er opført i 2001. Grunden er på 797 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Silkeborg
Højmarksvænget 43 solgt for 3.745.000 kr.
Boligen overtages af Asbjørn Schøt-Bæk og Julie Borg den 01. maj. Køberen har betalt 3.745.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.828 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.950.000 og boligen er derfor handlet til 92% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 145 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 1.129 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Silkeborg
Aabenraavej 52 solgt for 3.650.000 kr.
Boligen overtages af Hanne Nielsen og Henrik Nielsen den 22. april. Køberen har betalt 3.650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.838 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.350.000 og boligen er derfor handlet til 55% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 136 kvm. og er opført i 1997. Grunden er på 692 kvm.
Boligen er solgt af Favoritbolig
Sindbjergvej 15B, Sejs-Svejbæk solgt for 3.600.000 kr.
Boligen overtages af Kathrine Garlik Jensen den 27. april. Køberen har betalt 3.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 27.907 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.500.000 og boligen er derfor handlet til 140% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 129 kvm. og er opført i 1976. Grunden er på 528 kvm.
Boligen er solgt af Favoritbolig
Buskelundhøjen 40 solgt for 3.400.000 kr.
Boligen overtages af Kirsten Pham Fischer og Josef Phuong Pham Fischer den 18. maj. Køberen har betalt 3.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 25.373 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.100.000 og boligen er derfor handlet til 62% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 5 værelser på i alt 134 kvm. og er opført i 2005. Grunden er på 548 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af RealMæglerne Silkeborg v/Connie Halberg
Højmarkstoften 110 solgt for 2.700.000 kr.
Boligen overtages af Anders Agerholm Petersen og Line Rebsdorf Laursen den 30. april. Køberen har betalt 2.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 18.367 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 42% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 147 kvm. og er opført i 1975. Grunden er på 1.055 kvm.
Egebakken 11, Gjessø solgt for 2.321.000 kr.
Boligen overtages af Julie Bendt Valbjørn og Petar Durovic den 28. april. Køberen har betalt 2.321.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.270 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.205.000 og boligen er derfor handlet til 5% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 152 kvm. og er opført i 1974. Grunden er på 1.163 kvm.
Kærsgårdsvej 10 solgt for 2.185.000 kr.
Boligen overtages af Tove Pedersen den 22. april. Køberen har betalt 2.185.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.621 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.500.000 og boligen er derfor handlet til 46% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 124 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 826 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Silkeborg
Gormsvej 2, Voel solgt for 2.175.000 kr.
Boligen overtages af Ejendomsselskabet af 14.06.21 ApS den 28. april. Køberen har betalt 2.175.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.854 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.700.000 og boligen er derfor handlet til 28% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 157 kvm. og er opført i 1980. Grunden er på 1.340 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Silkeborg