Fra rocker til præst: Martin Bentsens inspirerende rejse

dato

Silkeborg Kirke inviterer alle interesserede til at opleve en bemærkelsesværdig livshistorie torsdag den 3. april 2025 kl. 13:30. Martin Bentsen, nu præst i Herning Oasekirke, deler sin rejse fra et liv i kriminalitet til troens vej.

Martin Bentsen har oplevet en opvækst præget af omsorgssvigt, stofmisbrug og en kriminel løbebane, der førte til 13 års fængsel og medlemskab af rockergruppen Bandidos. Trods at være opgivet af både systemet og sig selv, fandt Martin en ny vej gennem troen.

En forvandling gennem tro

Under sin tid i fængslet blev Martin introduceret til Bibelen, hvilket blev vendepunktet i hans liv. "Jeg kom til tro ved at læse i Bibelen inde i cellen, og det forandrede fuldstændig min måde at se mig selv og andre mennesker på," fortæller Martin.

Forvandlingen var så markant, at selv fængslets psykiater beskrev den som uforklarlig. Martin vil dele sin kamp for at lære basale livsfærdigheder og opbygge en ny identitet.

Arrangementet er åbent for alle, der ønsker at høre Martins inspirerende historie om håb og forandring.

Praktisk information
Dato: Torsdag 3. april 2025
Tid: Kl. 13:30
Sted: Silkeborg Kirke, Torvet 10C, 8600 Silkeborg
Entré: Ikke oplyst



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook