Tirsdag den 20. oktober kl. 20.00 holdes den første åbne Baseball5-træning i Silkeborg. Den hurtige street-version af baseball er for alle fra 15 år, og mænd og kvinder spiller på samme hold.
Silkeborg får nu mulighed for at prøve en af de nyeste sportsgrene i Danmark. Tirsdag den 20. oktober kl. 20.00 inviteres alle nysgerrige til gratis åben træning i Baseball5 i Silkeborg i Gymnasiums hal 1.
Baseballs svar på padel
Baseball5 er en 5 mod 5 street-version af baseball. Man slår selv bolden op til sig selv, ligesom i rundbold, men ellers følger spillet reglerne fra klassisk baseball. Der skal hverken bruges bat, handsker eller stor bane, og derfor er det let at gå til.
“Man kan sige, at Baseball5 er baseball og softballs svar på padel. Det er et spil, man lærer på ingen tid, men hvor man også hurtigt bliver bedre. Det er hurtigt, intenst og rigtig sjovt”, siger projektleder Philip Spielmann.
En mix-sport for alle over 15 år
Baseball5 spilles som mix-sport, så mænd og kvinder er på holdet sammen. De fleste, der spiller i Jylland i dag, er mellem 18 og 35 år, men ligaen er åben for alle, der er fyldt 15.
“Vi håber at se rigtig mange i Silkeborg. Man behøver ingen erfaring. Man skal bare møde op med indendørssko, sportstøj og godt humør”, siger Philip Spielmann.
Praktisk information
• Hvornår: Tirsdag den 20. oktober kl. 20.00
• Hvor: Silkeborg Gymnasiums Hal 1
• Pris: Gratis
• For hvem: Alle fra 15 år, både mænd og kvinder
• Medbring: Indendørssko, sportstøj og godt humør
For yderligere information kontakt:
Philip Spielmann, projektleder
E-mail: philip@baseball5.dk
+45 2927 7779