Silkeborg IF Q sikrede sig tre værdifulde point på en svær udebane mod Dalum/Næsby med en kneben 1-0-sejr lørdag den 13. september 2025.
Cheftræner Niklas Albech var tydeligt tilfreds med holdets præstation i den intense dyst. "Vi er meget glade for, at vi får 3 point på en svær udebane. Jeg må bare sige, at jeg altid har elsket at vinde 1-0. Når alt skal gøre op, er det guld værd at have fået 3 point i sådan en rodet og tæt kamp, som vi så i dag," sagde han efter kampen.
Selvom Silkeborg IF Q kom frem til flere chancer igennem kampen, var det ikke en dag, hvor spillet helt flød, ifølge Albech. "Det var faktisk ikke ret meget, der fungerede – vi var lidt ude af os selv i dag. Men vi kommer til mange chancer og ender egentlig med at score på noget rod," indrømmede han. Dalum/Næsby havde også deres muligheder, men Asta Riis stod stærkt i målet og redede situationerne på flotteste vis.
Der er dog plads til forbedring, tilføjede Albech. "Jeg tænker, vi har en del vi gerne vil gøre bedre næste gang, specielt når vi har bolden. Men Dalum har altså også et godt hold, der gjorde det svært for os i flere situationer."
Sille Gram blev fremhævet som kampens spiller takket være sine mange gode defensive indgreb. Astrid With var også central, da hun ikke blot kom igennem flere gange, men også stod for kampens enlige mål.
Sille Gram Juhl, en af de fremtrædende spillere i opgøret, bemærkede, "De kom med masser af fysik, og det blev en hård kamp, hvor vi måtte stå imod. Og nu kan vi for 3. kamp i træk stolt sige, at vi har holdt nullet." En bemærkelsesværdig defensiv præstation for Silkeborg IF Q, der fortsat bygger på sin stærke forsvarsstruktur.
Næste kamp for Silkeborg IF Q er et opgør imod JAI, Aarhus. Det udspiller sig i Søholt Idrætsanlæg d. 21. september klokken 12:00.
Kampens resultat: 1-0 til Silkeborg IF Q
Række: C-Liga - Grundspil 2025/26, Pulje 2
36' | 0-1 | Astrid With |