Den Brændende Kærlighed på Skovbakken er kendt for sine gode, danske og klassiske madoplevelser. Fra den 21. til den 25. juni åbner restauranten dørene både til frokost og aften, samtidig med at Riverboat Jazz Festival indtager byen. Dette tiltag giver festivaldeltagere og lokale en enestående mulighed for at nyde lækker mad og levende jazzmusik i perfekt harmoni.
Mange forbinder måske pinsen med en ekstra fridag. Men hvad er det egentlig, vi fejrer? Og hvorfor er der så mange helligdage i foråret?
Silkeborg Kommune har haft en travl uge med flere spændende nyheder. Her er et kort overblik over de vigtigste begivenheder.
Foulum IF og FC Silkeborg leverede en spændende kamp på Ørum Stadion i Tjele, hvor ingen af holdene kunne trække sig sejrrigt ud af opgøret. Kampen endte 4-4, efter at Foulum IF formåede at score to mål på dødbolde i kampens sidste minutter.
Over de kommende år vil en 1.100 meter lang støjvold blive bygget ved Astrid Lindgren-kvarteret i det nordlige Silkeborg. Støjvolden skal skærme støj fra motorvejen, men volden bliver også et rekreativt område med plads til leg og naturoplevelser.