Oplev "Det utrolige" med Iben Krogsdal i Silkeborg Kirke

dato

Onsdag den 5. marts 2025 kl. 10:00 inviterer Silkeborg Kirke til en inspirerende formiddag med salmedigter Iben Krogsdal. Arrangementet "Det utrolige" vil udforske kristendommens dybder gennem sang og fortælling, hvor vi dykker ned i livets aldre, kriser og opstandelser.

Mange opfatter kirker som steder for tro, men for Iben Krogsdal handler kristendommen om det helt utrolige i livet. Med afsæt i sine salmer vil Krogsdal tage deltagerne med på en sangrejse, hvor vi vil synge fra blandt andet Højskolesangbogen.

En rejse gennem livets faser

Iben Krogsdal vil dele sin indsigt i, hvordan nye salmer bliver til, og hvordan salmerne fungerer som et ursprog inde i os. Gennem foredraget vil deltagerne få et dybere indblik i salmernes betydning og deres evne til at formidle livets store spørgsmål.

Arrangementet er en del af Kirkehøjskolen, tilrettelagt af Alderslyst, Mariehøj og Silkeborg Sogne. Det er en unik mulighed for at opleve kristendommen fra en ny vinkel og for at deltage i fællessang og refleksion.

Praktisk Information
Dato: Onsdag den 5. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Silkeborg Kirke, Torvet 10C, 8600 Silkeborg
Pris: 60 kr for foredrag og morgenkaffe
Læs mere om Kirkehøjskole og find hele forårets program her



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook